Parimad slide rattad

Slide (tõlkes: libisemine, kõnekeeles: slaid) on longboardimise ja downhilli puhul üks elementaarsemaid oskusi. Õigupoolest on see siiski hilisem leiutis, sest kui vaadata 2000ndate aastate alguse downhill skateboardi võistlusi, siis slaidimist on seal suhteliselt vähe näha. Võistlejad võistlesid peamiselt kiiruse peale ning pidurdamiseks kasutati peamiselt tagumist jalga, mida lohistati mööda maad. See on ka seni üks peamisi võtteid hoo maha võtmiseks longboardimisel, kuid üha enam populaarsust koguvad erinevad slaidi tehnikad. Näiteks Coleman/Pendulum Slide, Heelside Slide, Stand Up slide jne. Slide tehnikatest räägin edaspidistes postitustes.

Algajad, kes õpivad slaidimist, ei saa sageli aru, kuidas on võimalik saada suur longboardi laud asfaltil libisema. Algajatel ei ole aga arusaama sellest, et libisemine sõltub väga paljudest asjaoludest ning niisama lauda libisema ei saagi. Slide on siiski ohtlik manööver ning üldiselt rula niisama libisemiseks ei tehtagi. Pigem vastupidi, suur osa longboarde on mõeldud siiski kruiisimiseks ja carvemiseks ning sellistes stiilides ei ole slide eesmärk omaette.

Ka mina, kui ma slaidimist õppima hakkasin, pöörasin põhitähelepanu ratastele. Tegelikkuses on tähtsam tehnika ning profid saavad libisema mistahes rula. Ka suured kandiliste äärtega 75mm rattad on võimalik saada libisema, kui korralikult kurvi võtta. Aga räägime siin postituses siiski rula ratastest, mis sobivad paremini slaidimiseks.

Parimad slide rattad

Kindlat valemit ei ole, millised rattad on parimad slide ja downhilli jaoks. Rulasõit ja longboarding, downhill ja speedboarding on kõik väga individuaalne. Rataste ja kogu rulakomplekti valik sõltub väga palju sõitjast endast (kaal, pikkus, vasakukäeline/paremakäeline) ja sõidustiilist ning kuskohas sõidetakse. Küsimus on seega eesmärgis. Profidel on eesmärk saada maksimaalne kiirus ja optimaalne grip, et oleks võimalik võimalikult väikese kiirusekaotusega kiireid kurve võtta. Downhilli võistlusel ei ole eesmärgiks pidurdamine (kuigi tänapäeval on ka see eraldi võistlusliik).

Nüüd siis tulebki vahet teha, kas sa õpid alles longboardiga sõitma ja hakkad slide harjutama, või oled juba kogenud ning slide on selge nagu allikavesi. Kui alles hakkad õppima pidurdamistehnikaid, siis kindlasti on järgmisest jutust kasu. Kui sa õpid slaidi, siis õpi slaidi täpselt selleks otstarbeks mõeldud ratastega. Kui sa oled proff, siis võid hakkama saada ka Abec 11 Centraxitega. Kuigi Centraxid on selgelt speedboardingu – ehk siis kiirussõidu jaoks loodud.

Kõvadusaste (durometer ehk “duro”)

Kui sa seni ei teadnud, mis asi on durometer, siis nüüd saab see sul selgeks. Slide puhul on see kõige määravama tähtsusega. Ehk siis durometer näitab ratta materjalisegu tihedust ehk kõvadusastet. Mida kõrgem on kõvadusastme number, seda kõvem on ratas.

<– 78a ——– 80a ——- 83a —– 86a — 101a>

<– Pehmeim —– pehme ——– kõva—–väga tugev –>

Mina hakkasin harjutama Blood Orange Morgan Pro 60mm läbimõõdu ja 84A kõvadusastmega ratastega. Mul ei õnnestunud peale kurvide longboardi libisema saada (coleman slide ja stand-up slide) ning otsustasin proovida kõvemaid segusid. Soetasin endale kohe päris kõva 101 seguga väikesed rattad ning alustuseks oli nendest isegi kasu. Mõnepäevase harjutamise järel sai mul kõvast segust kõrini, kuna sain aru, et minu viga ei ole mitte ratastes vaid tehnikas. Pealegi kõva seguga tänaval sõita on ikka väga hull – lärm, mis kõvade rataste alt väljub, on karm ja kõvade väikeste ratastega on ka ohtlik, kui ette satub mõni kivi. Kõvad rattad jäägu parkidesse ning ma soovitaksin siiski alustada spetsiaalselt slide jaoks mõeldud ratastega.

Servad, kandid, ruudukujuline ratas ja ümar ratas (Lips)

Rataste profiile võrreldes näed, et mõnedel on servad ümarad ja mõnedel teravad. Downhilli ja speedboardingu rattad on servadest teravad, seda seetõttu, et vähendada libisemist ja suurendada stabiilsust. Slide rattad peaksid olema loomulikult ümarate servadega. Longboardi valmiskomplektid müüakse sageli just teravaservaliste ratastega. On võimalik, et aja jooksul kuluvad ka terava servaga rattad ümarateks, kuid sellega läheb tublisti aega. Seega, osta endale eraldi slide rattad, eksole.

Ahjaa, mõnede rataste puhu on ratta serva kumerus suurem, kui teistel. Pisidetail, kuid mõnikord on vaja võrrelda.

Icy ja buttery

Icy ja buttery on mõisted, mida rularataste puhul sageli kasutatakse. Icy vihjab siis sellele nagu ratas libiseks jääl. Kontroll sellise rula üle on halb ning selliselt nimetatakse rattaid, mis on kõvema duroga – näiteks 83a+ rattad.

Vastupidiselt Icyle on buttery selline termin, millega iseloomustatakse pehmemaid segusid. Näiteks alla 80a kõvadusastme. Segu kõvarus sõltub ratta urethaanist, ehk materjalist, millest ratas valmistatud on.

Ratta laius

Mida laiem ratas, seda suurem grip (haare, nakkuvus).

Rummu asukoht (hub setting)

Rula ratas on ehitatud rummu peale (koht kusa suvad laagrid). Rattad on ka rummu asukoha mõttes erinevad. NB! Rattad kuluvad ka erinevalt.

Centerset tähendab seda, et rattarumm asub ratta keskel. Offset rattad on sellised, kus rattarumm või keskkoht on viidud pisut ratta serva poole. Sideset rattad on sellised, kus rummu asukoht asub täiesti tsentrist väljas.

 

Nõuanne algajatele

Kui sa oled algaja, siis vali kõrgema duroga rattad (eelistatult 83 ja kõrgema kõvadusastmega), kuna sellistega on sul lihtsam rula libisema saada. Eesmärk on õppida, mitte hullult proffi panna. Kõvemate ratastega saab rula rattad libisema aeglasematel kiirustel. Eestis ei ole ju järske mägesid ja pikki laskumisi kusagilt võtta. Kui sa õpid, siis liigud ka madalama duro peale ning siis on sobivamad vahemikud 70-80a juures. Kindlasti ära unista alguses sellest, et sinu slide jätab asfaltile kenad valged rattatriibud. Sellised jäljed jäävad pehmematest segudest. Võib juhtuda, et asfaltile jäävad triibud, kuid suure tõenäosusega on need sinu küünarnukijäljed, sest alguses tuleb siiski harjutada kõvemate segudega.

Soovitan osta eraldi laagrid erinevate rataste juurde. Sellisel juhul rataste vahetamine kiire, laagritesse ei satu sodi.

Mõned head rattad Eesti maaletoojatelt:

BLOOD ORANGE Morgan Pro 60mm Rattad

 

EARTHWING Crewzers Slide 65mm Rattad Kollane